niedziela, 21 kwietnia 2013

rolkowy asortyment

Rolki przeżywały w Polsce już wiele wzlotów i upadków. Był komunijny boom i była też moda na "skejtów", która miała swoje 5 minut i przeminęła. Na szczęście amatorów ośmiu kółek nadal jest wielu a ich liczba rośnie z roku na rok. Pomimo ponad 20 letniej obecności, rolki to nadal ciekawe zjawisko wzbudzające zainteresowanie gdziekolwiek by się nie pojawiły. Stanowią groźną konkurencję dla rowerów i deskorolek. Są szybsze od butów, tańsze niż samochód i nieporównywalnie zdrowsze!

Rolki możemy podzielić na kilka rodzajów:  

  • do jazdy rekreacyjnej - głównie do nauki, do poznanie tego sportu, jeżdżenie mało intensywne, becz wielkich prędkości. Na tych rolkach nie jeździ się agresywnie - nie skacze się, nie ślizga się na murkach i poręczach. Materiały  i konstrukcja buta ma na celu zapewnić komfort, dobra wentylację stóp. Rolki tego typu nie mają szybkich łożysk oraz dużych kółek. Są wolniejsze aby zapewnić większe bezpieczeństwo i umożliwić bezproblemową jazdę na rolkach. 

  • do jazdy fitness - jeżdżenie w celu poprawienia ogólnej formy fizycznej, raczej dla tych, co już potrafią jeździć. Rolki z reguły posiadające aluminiową szynę, szybsze łożyska, większe kółka. Na tego typu wrotkach można szybciej pojechać. Średnica kółek waha się od 76mm do 90mm.

  • do jazdy szybkiej z miękkim butem - dla tych, którzy chcą poczuć większą prędkość i pościgać się w zawodach, polepszyć formę i poprawić czasy. Wysoki but umożliwia bardzo dobrą kontrolę nad rolkami, szczególnie dla tych osób, które nie mają zbyt silnej nogi w okolicach kostki. Dla tych, które szybko się uczą jazdy na wrotkach i już chcą się pościgać oraz dla tych, których nie stać na niskie rolki do jazdy szybkiej zawodniczej.


  • do jazdy szybkiej zawodniczej z twardym butem - dla zaawansowanych wrotkarzy, którzy ścigają się w zawodach i dla tych, którzy potrzebują  najlepszego sprzętu do jazdy szybkiej.  Buty są lekkie, istnieje możliwość a wręcz zalecane jest - zrobienie odlewu odwzorowanie stopy użytkownika, tzw. but custom lub podgrzanie carbonu i dopasowanie nogi we własnych zakresie. Tego typu rolki można kupić w komplecie lub złożyć - oddzielnie but, szyna, łożyska. Ze względu na swoje zaawansowanie technologiczne, niską wagę i jakość najwyższej klasy, nie są rolkami tanimi. Kółka od 84mm do nawet 125mm!


  • do jazdy agresywnej - raczej dla zaawansowanych rolkarzy lecz wiele młodych oson zaczyna właśnie na tego typu rolkach. Bardzo mocne rolki, świetnie trzymają nogę, ze wzmocnieniami na szynę ( do ślizgania się po poręczach i murkach), z możliwością złożenia sobie dowolnego zestawu. W butach wewnętrznych można nawet chodzić. Kółka od około 50mm - 62mm. Na jazdę agresywną składa się wiele dyscyplin:
* street - jazda po ulicach miasta i wykorzystaniu wszelakiego typu podjazdów, murków, poręczy do robienia tricków,
* rampa - głównie wskateparku, ewolucje w powietrzu i na copingu (rurce)
* skok wzwyż - najwyższy skok z quarter pipe'u (wyskoczni) głównie na zawodach ten rodzaj jazdy agresywnej.

  • do slalomu, jazdy po ulicy a nawet gry w hokeja - bardzo zaawansowane rolki, wysokiej jakości szyny, głównie z aluminium. Mocne, mają dobrą wentylację, służą do slalomu oraz jazdy dowolnej ze skokami włącznie dzięki sztywnej szynie, idealnemu trzymaniu stopy oraz kółkom i łożyskom. Na tyle wytrzymałe, że można na nich grać w hokeja. Prędkość tych rolek jest również wysoka. Kółka minimum 76 mm.

  • do gry w hokeja - bardzo mocne rolki tylko i wyłącznie do gry w hokeja, Wentylacja słaba ( dlatego są trwałe), niezła szybkość i bardzo dobra kontrola. Bardzo zwrotne. Kółka od około 50 kilku mm ( 5 kółkowe rolki dla bramkarzy) do 80 mm.


  • do jazdy terenowej - rolki ze specjalną szyną oraz kółkami. Służą do jazdy terenowej po piasku, po ścieżkach w lesie i wszędzie tam gdzie nie można jeździć na normalnych rolkach. Często posiadają duże, pompowane kółka  - jak na zdjęciu 15 cm.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz